אבולוציה של חישוק הכדורסל

כדורסל קיים כבר יותר מ-100 שנה, ולמרות שאפילו ב-30 השנים האחרונות המשחק עבר שינויים גדולים, מה שבאמת מרשים הוא עד כמה הציוד בפועל השתנה מאז שהמשחק הומצא לראשונה, במיוחד באיזו מרחק החישוק הגיע.

חישוק הכדורסל המקורי היה רק ​​סל אפרסק הממוסמר למסלול בגובה 10 מטרים על ידי ד"ר ג'יימס נייסמית' כדרך ליצור משחק פנימי לתלמידיו לשחק כאשר היה קר מדי בחוץ במהלך החורף של ניו אינגלנד. ה"חישוק" הזה עדיין היה עם התחתית לסל ודרש שמישהו יחזיר את הכדור (שהיה אז רק כדור כדורגל) לאחר כל ניקוד.

בסופו של דבר החלק התחתון של סל האפרסק נחתך החוצה, אבל הכדור עדיין היה גדול מכדי לעבור לבדו והצריך להשתמש במוט דיבל ארוך כדי להוציא את הכדור החוצה לאחר כל ניקוד, מה ששבר את זרימת המשחק , אבל עדיין היה מהיר יותר מהצורך להחזיר את הכדור ידנית לאחר כל ניקוד.

בסופו של דבר בשנת 1906 החלו בשימוש חישוקי מתכת והוכנס לוח אחורי כדי למנוע מהצופים להתערב במשחק, בעיה שהתעוררה בעבר כאשר החישוקים רק היו ממוסמרים למרפסת בקומת הביניים בכל אולם בו שוחק המשחק. הצגת הלוח האחורי גם שינתה את המשחק כשהציגה ריבאונדים.

בסופו של דבר הועברו הלוחות האחוריים ממסמרים למרפסות שונות והוכנסו חישוקי הכדורסל הזקופים שאנו מכירים היום. חומר הלוח עצמו השתנה במהלך השנים, ועבר מחומרי הפלסטיק/פיברגלס הלבנים של פעם לזכוכית, שבתורה פינתה את מקומו לזכוכית בטיחותית עמידה להתנפצות לא שונה ממה שנמצא במכוניות.

מערך החישוק כולו עבר שינויים רבים ב-40 השנים האחרונות, בין השאר בגלל הופעתם של שחקנים שהורסים לוחות אחוריים עם דאנקים. בנוסף להופעתה של זכוכית עמידה להתנפצות, הוצגו חישוקים נקרעים שעזרו גם הם להפחית את הסכנה הבטיחותית הנשקפת מהפוטנציאל של טריקה להרוס את הלוח האחורי.

לאחרונה, כל מערכת הכדורסל עוצבה מחדש כאשר שחקנים גדולים יותר הפכו להיות מסוגלים לקרוע את כל מערכת החישוק והלוח האחורי, וליצור סכנה בטיחותית לא רק לעצמם, אלא לשחקנים ולצופים סביבם. לחישוקים החדשים יש מספר מנגנונים כדי למנוע את קריעתם, כולל חלקים נוספים שיכולים פשוט להיקרע בחתיכות קטנות יותר, בניגוד להורדת הלוח האחורי כולו.

יהיה מעניין לראות אילו שינויים הספורט ממשיך לעשות בציוד ככל שהטכנולוגיה תתקדם. האם יום אחד נראה חישוקים צפים וקרשים אחוריים שיבטלו את העמוד הזקוף שעלול להוות סכנת התנגשות? רק הזמן יגיד, אבל אני למשל מצפה לגלות.


Source by Harrison Bishop

About admin

Check Also

דירות גן

דירת מגורים זו ממוקמת על נכס מעוצב בקומת הקרקע. מונח זה מתאר באופן רופף כל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recent Comments